Ez, az Egyesült Államokban már több, mint 25 éve jól működő, de területünkön még kevéssé ismert, és legfőképp kevésbé helyesen, szakszerűen használt módszer a kommunikáció megindítását segíti elő, a képekkel történő üzenetközvetítésen keresztül, a szóban történő gondolatcsere kiváló szintjéig - a beszédig. Egy olyan kommunikációs technika - mely azokban az esetekben siet a speciális odafigyelést igénylő személyek segítségére, amikor azok egyáltalán nem, vagy csak részlegesen tudják kifejezni érzéseiket, vágyaikat, szükségleteiket, legyen szó veleszületett rendellenességről, vagy baleset utáni képességvesztésről.
A lépésről-lépésre haladó technikával a kliensek először megtanulnak kis képek segítségével kommunikációt kezdeményezni egy másik személlyel, majd egyre komplexebb - már jelzőket is kifejező - mondatokat alkotnak. Mivel ez nemcsak egy szóban történő kommunikációt helyettesítő eszköz, hanem egy szegényes, gyenge verbális kommunikációt támogató, fejlesztő módszer, ezért sok esetben segíthet a funkcionális kommunikáció keretének megteremtésében. Segítségével, a környezettel történő kapcsolatteremtésen túl, az esetek 85%-ban elérhető, hogy a fejlődés egy adott szakaszában beinduljon a beszéd, később pedig a képeket elhagyva kommunikáljanak, szép lassan integrálódjanak. A kétnapos interaktív képzést Lili Covaci pszichológus, a Pyramid Educational Consultants România munkatársa, a PECS egyedüli romániai oktatója tartotta, az elméleti tudás átadása mellett gyakorlati keretet is teremtve, az elhangzottakat videókkal illusztrálva.
Lili Covaci a módszerrel kapcsolatban elmondta, a verbális kommunikáció hiánya, vagy annak nem megfelelő volta esetén kiváló eredményeket lehet vele elérni úgy gyerekeknél - például autizmussal élőknél -, mint beszédzavarral rendelkező gyerekeknél és felnőtteknél. Fejlesztő, vagy helyettesítő céllal használják. „Alapját képezik az alkalmazott viselkedésanalízis (ABA) és a tanuláselméletek, hiszen minden, amit a hétköznapokban végzünk, kapcsolatban van a tanulással, ennek mechanizmusával - azért teszünk valamit, hogy értékeljék, és annak pozitív következménye legyen. A visszajelzés minősége alapján a viselkedésünk is változik. Tanulásunk nyolcvan százalékban a vizuális érzékelésre épül. Ha például külföldre megyünk, és nem értjük az adott ország nyelvét, a jelek alapján tájékozódunk. De a gyerekek is vizuálisan tanulnak. Kutatások bizonyítják, hogy azok az eltérő fejlődésű gyerekek, akik három éves kor alatt a PECS módszert használják, nagy százalékban, másfél év alatt megtanulnak beszélni, és maguktól elhagyják a képcserés kommunikációt. Ez a módszer ugyanakkor nem csak a kérések megfogalmazására tanít, hanem véleményt, érzéseket kifejezni. Ha azonban az illetőnek érzékelési zavarai, viselkedésproblémái is vannak, javasolt egyéb terápiákkal együtt alkalmazni."
Lili Covaci kiemelte, a PECS másfél éves kortól nyolcvanöt éves korig használható, és nem csupán a képzett terapeuta, hanem annak kísérésével a szülők, hozzátartozók által is elsajátítható. Ha a gyerek hetente kétszer eljár „PECS foglalkozásra", az még nem biztos, hogy elég, a valóságban a család szeretetére, figyelmére, aktív részvételére van szükség. A módszer romániai elterjedésével kapcsolatban hozzátette, régiónkban két városban működnek szakszerűen képesített terapeuták, ebből az egyik mostantól Szatmárnémeti, a Boldog Scheffler János Központtal. Fontos, hogy használata előtt pontosan, lépéseiben ismerjék a képcserés módszert, mert egyébként nem érik el a várt hatást, csalódást élhetnek meg, és téves következtetéseket vonhatnak le, úgy az alkalmazott technikáról, mint a gyerek fejleszthetőségéről.
A november végén tartott képzésen az intézmény szakemberei, érdeklődők, de szülők is részt vettek, és már elérhető, a Boldog Scheffler János Központban igénybe vehető a PECS révén történő kommunikációfejlesztés.